Cinnah Caddesi, No: 9 /3, Çankaya, Ankara +90 (312) 468 68 50 - 51
 
Kolesterol

Kolesterol Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Kolesterol yüksekliği aslında herhangi bir belirtiye neden olmaz. Sadece kan tetkikiyle tanısı konur. Yalnız yüksek kolesterolün neden olduğu plaklar yani damar sertliğinin vücutta oluşturduğu hasarlara göre belirti gözlenebilir. Bunlardan da en sık görüleni kalp hastalıkları ve felçtir. Bu hastalıkların seyri sırasındaki belirtiler, yüksek kolesterolüne kısmen habercisi olabilir.

Kolesterol sonucu oluşan plaklar damarları tıkar. Tabii plak oluşumunda tek başına kolesterol rol oynamaz, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, genetik risk, stres, sigara kullanımı gibi risk faktörleri de plak oluşumuna katkıda bulunurlar. Ancak plak oluşumu birdenbire olmaz, yavaş yavaş gelişir. Atardamarlar plaklara bağlı olarak daraldığı zaman, kan akışı engellenir. Bu damarın beslediği organ ve dokularda beslenme bozukluğu olur, infarktüs dediğimiz dokunun ölmesine kadar gidebilir. Bu durum kalpte olursa kalp krizi, beyinde olursa felç gelişir. Görülen belirtilerde bu hasatlıklara bağlıdır. Ayrıca bu plaklardan kopan parçalar emboli dediğimiz bir tabloya yol açar. Plaktan kopan parça ileriye giderek dar bir damarı tıkar ve beslediği organa bağlı olarak belirtiler oldukça ani bir şekilde görülür.

Kalp hastalıklarında göğüs ağrısı, nefes darlığı, yorgunluk ve çarpıntı gözlenebilir. Bu hastaların rengi biraz soluk olabilir. Beyindeki damar tıkanıklarında ise gelip geçici felçler olduğu gibi kalıcı felçlerde gözlenebilir. Ayrıca vücudun bir tarafında uyuşma, kuvvet kaybı, konuşma bozuklukları, çift görme, şiddetli baş dönmeleri, geçici şuur kayıpları beyindeki damar tıkanıklığının habercisi olabilir. Bu konularda dikkatli olunmalı, belirtiler görüldüğü zaman beklenmeden acile başvurulmalıdır. Bacak damarlarındaki tıkanıklıklarda ise kişi yürüdüğü zaman baldırlarında ağrı hisseder, bacaklarında yorgunluk olur. Bunların hepsi yüksek kolesterolün oluşturduğu damar tıkanıklıklarına bağlıdır.

Yalnız bazı insanların göz çevresinde sarı renkli yağ bezeleri görülebilir. Bunların bir kısmı yüksek kolesterolün ve kalp krizi riskini işaret edebilir. Bu nedenle doktorlar muayene ederken bu lekeleri fark ederse, hastayı araştırmalıdır.

Kolesterolünüzün yüksek olup olmadığını anlamanın tek yolu kan testidir. Şu anda sınır 200 mg/dl olarak kabul edilmektedir. Yirmi yaşın üstündeki yetişkinlerde bu değerin üstü artmış kolesterol olarak kabul edilir.

Eğer yüksek kolesterolünüze diğer risk faktörleri de eşlik ediyorsa doktora başvurup tedavi edilmesini sağlamanız gerekir.

 

Kolesterol Hakkında Daha Fazla Sık Sorulan Sorular

Telefon: +90 (312) 468 68 50 - 51

Cinnah Caddesi, No: 9 /3,
Çankaya, Ankara