Cinnah Caddesi, No: 9 /3, Çankaya, Ankara +90 (312) 468 68 50 - 51
 
Kolesterol

Kolesterole Ne İyi Gelir?

Bilindiği gibi dünyada en büyük sağlık sorunlarının başında damar sertliği gelmektedir. Bunun en önemli nedeni diğer risk faktörleriyle birlikte yüksek kolesteroldür. Ama şurası unutulmamalıdır; aslında kolesterol vücudumuz için gerekli bir maddedir, sadece fazlası zararlıdır. Bu nedenle tedavisi yapılmalı, normal değerlere düşürülmesi sağlanmalıdır.

Kolesterol tedavisi için öncelikle yaşam şeklinde değişiklik yapılmalı, düzenli olarak, yaşa uygun spor yapmak, stresten, alkolden ve sigaradan uzak durmak da kolesterole iyi gelir. Beslenmemize dikkat etmeliyiz. Fazlasıyla hayvansal gıda, süt ve süt ürünleri tüketmek kolesterolü yükseltebilir. Özellikle kırmızı etin, hazır gıdaların, fast food gibi yiyeceklerin kolesterolü fazlasıyla yükselttiği unutulmamalıdır. Bazı gıdalar ise kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Şimdi bu gıdalardan bahsedelim:

Kolesterole İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

  • Balık: Balık yemek, içerdiği omega 3 nedeniyle kalp ve damar sağlığına faydalıdır. Ayrıca kötü kolesterol dediğimiz LDL’nin düşmesine de yardımcı olur. Haftada en az iki gün balık yemek çok faydalıdır.
  • Tahıllı Yiyecekler: Tam buğday, arpa, çavdar, yulaf, mısır, pirinç, bulgur gibi tahıllar ve bunlardan yapılmış yiyecekler kolesterolü düşürmekte faydalıdır. Bu tahıllarda lif oranı yüksektir bağırsakta kolesterolün emilmesini zorlaştıran maddeler içerirler. Ayrıca bu maddeler kalp ve damar sağlığına da faydalıdır.
  • Sebze ve Meyve Fazla Tüketilmelidir: Bu yiyecekler iyi birer lif kaynağıdır. Ayrıca kalp ve damar sağlığına faydalı maddelerde içeririler. Kötü kolesterolü düşürürler. Bu tür besinlerin hâkim olduğu Akdeniz Tipi Beslenme de kalp ve damar hastalıklarının aza görüldüğü birçok çalışma ile gösterilmiştir.
  • Kabuklu Yiyecekler: Fındık, ceviz, badem, yer fıstığı, fıstık gibi besinler kalbe faydalı doymamış yağları fazlasıyla içerirler. Kötü kolesterol olan LDL düzeyini düşürmeye yardımcı olurlar. Yalnız bunlar fazla kalori içerdiği için şişmanlamaya neden olurlar, bu duruma dikkat edilerek tüketilmelidir.
  • Baklagiller: Bu tür gıdalar bitkisel protein ve lif içerdikleri için kolesterolü düşürmeye yardımcı olurlar. Yalnız fazla tüketilmeleri karında krampa ve şişkinliğe neden olurlar. Buna dikkat edilerek yenilmesinde fayda vardır.
  • Baklagiller: Bu tür gıdalar bitkisel protein ve lif içerdikleri için kolesterolü düşürmeye yardımcı olurlar. Yalnız fazla tüketilmeleri karında krampa ve şişkinliğe neden olurlar. Buna dikkat edilerek yenilmesinde fayda vardır.

Bu besinleri tüketmek kolesterol düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca düzenli olara, yaşa uygun spor yapmak, stresten, alkolden ve sigaradan uzak durmak da kolesterole iyi gelir.

   

Kolesterol Hakkında Daha Fazla Sık Sorulan Sorular

Telefon: +90 (312) 468 68 50 - 51

Cinnah Caddesi, No: 9 /3,
Çankaya, Ankara