Cinnah Caddesi, No: 9 /3, Çankaya, Ankara +90 (312) 468 68 50 - 51
 
Kolesterol

Kolesterol Diyeti

Kolesterol diyeti meyve, sebze, bitki bazlı yiyeceklerden oluşmalıdır. Bu anlamda Akdeniz tipi dediğimiz beslenme çok önemlidir. Baklagiller (fasulye, nohut, bezelye, mercimek vb), sebzeler, meyveler, kabuklu yiyecekler, tohumlu bitkiler ve kepekli tahıllar sadece kolesterol düşürmekle kalmaz, kalp sağlığı için de çok faydalıdırlar. Günlük porsiyonunuza ne kadar çok bu gıdalardan eklerseniz, o kadara faydalıdır. Ayrıca taze olarak dondurulmuş sebze ve gıdalar, konserveler ve kurutulmuş sebze ve meyveleri de tavsiye ediyoruz.

Sağlıklı protein kaynaklarından olan bezelye, fasulye, mercimek, nohut, fındık, balık, yağsız kırmızı et gibi gıdaları da kolesterole faydalı yiyecekler olarak yemenizde yarar vardır. Bu gıdaların besin değeri yüksek, protein bakımından zengindir. Yağlı kırmızı et ise sakıncalıdır.

Süt ve süt ürünleri de kolesterol bakımından zengindir. Ancak bunlar vücut için başta kalsiyum olmak üzere birçok yararlı maddeler de içerirler. Bu durumu düşünerek eğer kolesterol probleminiz varsa yağsız, şekersiz süt ürünlerini tercih etmek faydalı olabilir.

Doymuş yağ içeren gıdalar kalp sağlığı için zararlıdır. Bu tür yağları içeren gıdalar, tereyağı, hurma yağı, iç ve kuyruk yağı, hindistancevizi, hurma yağı, çikolata, unlu mamuller, yağda kızartılmış ve işlenmiş gıdalardır. Ayrıca trans yağ dediğimiz kalbe zararlı yağlarda vardır. Bunların en çok bulunduğu gıdalar, margarin, kraker, patates kızartması ve katı yağlarda kızartılmış gıdalardır. Bu yağlar yerine bitkisel bazlı, örneğin zeytinyağı gibi yağları tercih etmekte yarar vardır. Ülkemizde çok tüketilen mısırözü ve ayçiçeği yağlarında doymamış yağlar, doymuş yağlardan daha fazla olduğu için yemeklerde kullanılması tavsiye edilmektedir. Yine de bunlarda üçte bir oranında kalbe zararlı olan doymuş yağlar olduğunu bilerek tüketmekte fayda vardır. Ancak bu yağlar kalbe faydalı olan antioksidan dediğimiz maddeleri de içerirler. Bu durumu da unutmamak gereklidir.

Lif oranı yüksek besinlerden kepekli ekmek, kahverengi pirinç, kepekli makarna, kahvaltılık gevrekler gibi tam tahıllı yiyecekler sindirime yardımcı olma yanında bazı faydalı besinler de içerirler. Bu gıdaları da tavsiye ediyoruz. Ayrıca içerdikleri lifle kolesterolün emilimini azaltırlar. Kişilerin tok hissetmelerini sağlayarak kilo vermelerine de yardımcı olurlar.

Şeker bakımından yüksek olan bisküvi, kek, çikolata, gazlı içeceklerden kaçınmak ve az tüketmek faydalıdır. Bu tür gıdalar kilo almaya da neden olurlar.

Balık, kabuklu kuruyemişlerde kolesterol diyeti arasında sayılmakta, tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

   

Kolesterol Hakkında Daha Fazla Sık Sorulan Sorular

Telefon: +90 (312) 468 68 50 - 51

Cinnah Caddesi, No: 9 /3,
Çankaya, Ankara