Cinnah Caddesi, No: 9 /3, Çankaya, Ankara +90 (312) 468 68 50 - 51
Tansiyon neden yükselir?

Normal Tansiyon Kaç Olmalı?

Kan basıncı yani tansiyon denildiği zaman, kalp pompalama yaptığı zaman, kanı atardamarlardan geçiren ve vücuttaki organ ve dokulara oksijen ve besin sağlayan kuvvet akla gelmelidir. Normal bir kan basıncı değerlerinin olması, organlarınızın iyi çalışması ve hasar görmemesi için gereklidir.

Tansiyon yaşınıza, sağlık durumunuza ve diğer yaşam tarzı faktörlerine bağlı olarak değişebilir. Rakamlarla ifade edilen tansiyona dikkat etmek önemlidir, çünkü kan basıncınız hızla yükselir veya düşerse - veya uzun süre yüksek veya düşük kalırsa – bu durum sağlığın kötü olduğunun bir işareti olabilir. Eşlik eden risk faktörlerine bağlı olarak ciddi sağlık sonuçlarına yol açabilir.

Tansiyonunuzu kolayca takip etmenin bir yolu, evde bir tansiyon aleti olmasıdır. Hastalar için onaylanmış elektronik tansiyon ölçer cihazları kullanmaları tavsiye edilmektedir. Tansiyon aletine sahip olmak yeterli olmaz, aynı zamanda ölçülen kan basıncı değerlerinin ne anlama geldiğini bilmek de oldukça önemlidir.

Tansiyon Aletinde Ölçülen Sayılar Ne Anlama Geliyor?

Bir kan basıncı ölçümü iki sayı içerir: Sistolik kan basıncı olarak adlandırılan büyük tansiyon ve diyastolik kan basıncı olarak adlandırılan küçük tansiyon.

Sistolik Tansiyon: Buna halk arasında büyük tansiyon denir. Kanın atardamar duvarlarına ne kadar baskı uyguladığını ölçer. Atardamarlarımızdaki basınç her kalp atışıyla değişir. Kalp kasıldığında dolaşım sistemine fazladan kan pompalayarak basıncı artırır. Bu artış sistolik kan basıncı yani büyük tansiyon olarak ölçülür.

Diyastolik Tansiyon: Buna halk arasında küçük tansiyonda denir. Kısaca anlatırsak, kalp istirahat halindeyken dolaşım sistem içindeki basıncı gösterir. Bu tansiyon damar duvarındaki dirençle yakından ilişkili olduğu ileri sürülmektedir. Sistolik kan basıncı, kalp atışı sırasındaki en yüksek basınç iken, diyastolik kan basıncı, kalp kısa bir süre gevşediğinde kalp atışları arasındaki en düşük basınç olarak söylenebilir.

Normal Kan Basıncı Aralığı Nedir?

Kalbin ve kan damarlarının kanı fazla kuvvetle itmediğini ve kanın damarların duvarlarına çok fazla baskı uygulamadığı aralığı gösteren kan basıncı değerlerine normal tansiyon değerleri denir. Amerikan Kalp Birliği’nin yayınladığı son verilere göre 20 yaşın üzerindeki yetişkinler için normal tansiyon değerlerinin 120/80 mmHg’nın altında olması gerekmektedir.

Kan basıncı değeri bir kişinin yaşı, cinsiyeti, ırkı ve etnik kökenine bağlı olarak değişebilir, ancak yine de genel olarak normal aralıkta olması gerekmektedir. Yine de hipertansiyonlu hastalarda hedef kan basıncı değeri belirlenirken yaşa ve eşlik eden hastalıklara (örneğin şeker ve böbrek hastalığı) göre değişebildiği akılda tutulmalıdır. Bu değerin ne olacağına hastanın doktoru karar vermelidir.

 

 

Hipertansiyon Daha Fazla Sık Sorulan Sorular

Telefon: +90 (312) 468 68 50 - 51

Cinnah Caddesi, No: 9 /3,
Çankaya, Ankara