Cinnah Caddesi, No: 9 /3, Çankaya, Ankara +90 (312) 468 68 50 - 51

Hipertansiyon Cinselliği Etkiler mi? Hipertansiyon Sertleşmeyi Engeller mi?

Hipertansiyon Cinselliği Etkiler mi? Hipertansiyon Sertleşmeyi Engeller mi?

Hipertansiyon Cinselliği Etkiler mi? Hipertansiyon Sertleşmeyi Engeller mi?

Cinsellik özellikle erkek hipertansiyon hastalarının en çok ilaç bırakma nedeni olduğu için, üzerinde fazlaca durulması gereken bir konudur. Cinsel yaşam konusunda çok fazla kavram kargaşası ve bilgi yanlışlığı mevcuttur.

Cinsel yani seksüel yaşam, insanın yaşam kalitesini en çok etkileyen alanlardan birisidir. Seksüel yaşamdaki şikâyetler, daha çok erkeklerden gelmekte

Erkeklerdeki seksüel yaşam bozukluğunun önemli göstergelerinden birisi, erektil disfonksiyon (ED) dediğimiz penis sertleşmesinin ya hiç olmaması veya yetersiz düzeyde gerçekleşmesidir. Sertleşme problemine yol açabilen çok sayıda etken vardır. Eskiden bu problemin nedeninin daha çok psikolojik olduğu düşünülürdü. Son zamanlarda yapılan birçok araştırmada, psikolojik problemlerin yanında, uzun süren kronik hastalıkların da penis sertleşmesinde soruna yol açabilecekleri gösterilmiştir.

Penis sertleşmesinde görülen bozulmanın önemli nedenlerinden birisi ilerleyen yaştır. Bu sorunu etkileyen kronik hastalıkların başında ise şeker hastalığı gelmektedir. Şeker hastalığı penise gelen sinir ve damarları etkileyerek, kanın penise dolmasını engeller ve sertleşmede problem gözlenebilir.

Hipertansiyona gelince; yapılan birçok çalışmayal yüksek tansiyonun diğer risk faktörlerinden bağımsız olarak sertleşmede probleme neden olabileceği gösterilmiştir. Tansiyonun şiddeti arttıkça, süresi uzadıkça, bu problemin görülme sıklığı artar.

Aklınıza şu soru gelebilir: Bu takdirde tansiyon düşürülünce bu problemin düzelmesi gerekmez mi? Ancak maalesef sorun bu şekilde çözümlenmemektedir. Eğer hastada penis damarlarında kireçlenme dediğimiz damar sertliği oluşmuşsa ve penise kan dolması zayıflamışsa, tansiyon düşürülse bile sertleşme problemi düzelmeyebilir. Bunun yanında yüksek tansiyon tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar da sertleşmede problemlere neden olabilir. Biz bu sorunu yaşayan hastalara o ilaçları vermekten kaçınırız.

Erkeklerde penis sertleşmesinde engel yaratan ve zayıflatan hipertansiyon ilaçlarının başında idrar söktürücüler ve beta blokörler gelmektedir.

Diğer ilaçlarda ise bu açıdan olumsuz etki yoktur. Yalnız son yıllarda piyasaya sürülen beta blokör ilaçların bazı türlerinde sertleşme problemi ya az görülmekte veya hiç görülmemektedir.

Hipertansiyonu tedavi eden doktorun sertleşme probleminden şikâyet eden hastaların ilaçlarını, etkilemeyen gruplardaki ilaçlarla değiştirmesi gerekmektedir.

Yalnız hastaların hipertansiyon tedavisi altındayken dışarıdan yapılan telkinlerden çok etkilenebileceklerini burada hatırlatmak istiyorum. Örnek vermek gerekirse; hasta hipertansiyon tedavisi alıyordur, tansiyonu gayet iyi gidiyordur, herhangi bir sertleşme problemi mevcut değildir. Ancak hastanın bir arkadaşı, hipertansiyon tedavisi aldığını öğrenince ilginç olabilmek için laf olsun diye yorum yapar,“Sen tansiyon ilaçlarının erkekliği öldürdüğünü bilmiyor musun?” diye.

İşte bu sözler yanlıştır. Hastayı çok etkilemekte, sorun yaşamazsa bile, sorun yaşar hale gelmektedir. Bu konu yapılan bilimsel çalışmalarla da ispatlanmıştır.

Hipertansiyon hastalarında ilaçla ilgili korkuların, ilaçtan daha çok sertleşme problemine yol açtığı akılda tutulmalıdır. Hipertansiyon tedavisi yapan doktorlar cinsellikle ilgili korku yaşayan hastaları psikolojik olarak etkilememek için, hastaya mümkün olduğu kadar ilacın sertleşme problemi yapabileceği konusunda uyarı yapmazlar. Hasta daha bu lafı duyar duymaz etkilenmekte, problemi mevcut değilse bile problem yaşamakta veya öyle olduğunu zannetmektedir. Bu nedenle başka kişilerin iyilik olsun diye hastaların tedavilerine karışmaları ve gereksiz yorum yapmaları yanlıştır.

Yüksek tansiyonun, çok tehlikeli sonuçlara yol açabilecek bir hastalık olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle erkek hastaların, seksüel yaşamlarındaki olumsuzlukları bahane ederek ilaçlarını bırakmaları doğru değildir. Özellikle vurgulamak istediğim bir nokta, bu sorunun kökeninde psikolojik sorunların önemli bir ağırlığı vardır.

Psikojenik kökenli penis sertleşmesi problemi yaşayan hastalara yapılacak psikolojik destekle bu sorun çözülebilir.

 

Hipertansiyon Daha Fazla Sık Sorulan Sorular

Telefon: +90 (312) 468 68 50 - 51

Cinnah Caddesi, No: 9 /3,
Çankaya, Ankara