Cinnah Caddesi, No: 9 /3, Çankaya, Ankara +90 (312) 468 68 50 - 51

Cinsel İlişki Sırasında Tansiyon Yükselir mi?

Cinsel ilişki hipertansiyon

Seksüel ilişki de nihayetinde bir aktivitedir. Hem fiziksel ve hem de ruhsal olarak fazlasıyla aktif olunan bir süreçtir. Her aktivitede kalp hızının ve kalbin atım gücünün artmasına bağlı olarak, kan basıncı yükselebilir. Cinsel ilişki sırasında da diğer aktivitelerde olduğu gibi kan basıncı yükselmesinin görülmesi doğal bir süreçtir.

Ancak bu yükselme kısa sürelidir, hasta için hiçbir sakıncası yoktur. Ayrıca ilişki sırasında yapılan aktivite rahatlatıcı bir aktivitedir. Vücutta birçok olumlu mekanizmayı da harekete geçirir. Hatta seksüel yaşamın düzenli olmasının kalp krizi ve inme riskini azalttığına dair ciddi çalışmalar mevcuttur.

Burada vurgulamak istediğim önemli noktalardan birisi, kontrolsüz olan, hızlı ilerleyen, şiddetli hipertansiyonu olan hastaların, bu devredeyken seksüel aktivite yapmalarının sakıncalı olmasıdır. Tedavi verilerek tansiyonu kontrol altına alındıktan sonra doktorunun tavsiyesine göre seksüel aktivitesi düzenlenmelidir.

Cinsel ilişki sırasında hayatını kaybeden insanları gazetelerde okuyoruz. Bu durum hastaların kafasını karıştırmaktadır. Bu tür ölümler istatistiki olarak anlam ifade etmezler, tesadüfi olaylardır.

Her yıl 100.000’e yakın insan ani olarak hayatını kaybetmektedir. Niye bu insanlar haber konusu olmuyorlar, bunu düşünmek lazım. Gazetecilikte bir söz vardır: “Köpek adamı ısırırsa haber olmaz, ama adam köpeği ısırırsa haber olur.” İşte cinsel ilişki sırasında yaşanan ölümleri de bu şekilde değerlendirmek gereklidir.

Cinsel yaşamın insan beyniyle yakın ilişkisi vardır. Kafası sürekli sorunlarla meşgul olan bir kişinin hiçbir hastalığı olmasa bile cinsel yaşamında sorunları olabilir. İster kadın, ister erkek olun, hipertansiyon doktorunuza bu tür sorunlarınızı anlatmaktan çekinmeyiniz. Küçük bir yol gösterme bile yaşamınızda önemli değişimlere yol açabilir, daha kaliteli bir hayat sürebilirsiniz.

Cinsel yaşamla ilgili olarak üzerinde durmak istediğim önemli hususlardan birisi, seksin başlangıç noktasının beyin olduğunun unutulmamasıdır. Eğer zihniniz meşgul, duygusal durumunuz iyi değilse, kafanızı cinselliğe veremiyorsanız, başarısız olma ihtimaliniz yüksektir. Çoğu kişi bu istek kaybını hipertansiyon ilaçlarına yorar ve ilacını bırakır. Böyle bir düşünce kesinlikle yanlıştır, yaşamı riske atabilir. Böyle bir sorunu doktorla paylaşmakta büyük yarar vardır.

 

Hipertansiyon Daha Fazla Sık Sorulan Sorular

Telefon: +90 (312) 468 68 50 - 51

Cinnah Caddesi, No: 9 /3,
Çankaya, Ankara