Cinnah Caddesi, No: 9 /3, Çankaya, Ankara +90 (312) 468 68 50 - 51

Ani Hipertansiyon Nedir? Kimlerde Görülür? Nasıl Olur?

Ani Hipertansiyon Nedir?

Ani Hipertansiyon Nedir?

Ani hipertansiyonu daha çok birdenbire yükselen kan basıncıdır. Özellikle kişilik durumuna bağlı olarak stresli kişilerde kan basıncı aniden çok yükseklere çıkabilir. Bunun en önemli nedeni vücuttan adrenalin dediğimiz hormonun aşırı salgılanmasıdır. Bu hormon hem kalbi hızlandırır hem de tansiyonu yükseltebilir. Ayrıca yüzde kızarma ve terlemeye de neden olabilir.

Hipertansiyon Kimlerde Görülür?

Ani hipertansiyon veya kan basıncının aşırı yükselmesi panik atağı olan kişilerde çok görülür. Normal tansiyonlu kişilerde panik atak sırasında ani tansiyon yükselmesi hastayı daha da korkutur, panik atağı şiddetlenir ve kan basıncı çok yüksek sınırlara kadar ulaşabilir. Bu kişiler de gelecekte hipertansiyon görülme ihtimali yüksektir.

Ani hipertansiyon, yüksek tansiyon tanısı konulan hastalarda da görülebilir. Bu durumun nedeni de daha çok panik ve stres ve paniktir. Hipertansiyon hastalarında kan basıncının abartılı yükselmesi normal tansiyonlulardan daha fazla görülür.

  • Ani hipertansiyona bazı ilaçların yüksek dozda verilmesi, hızlı verilen tuzlu serumlarda yol açabilir.
  • Yine güneş çarpmasında da ani hipertansiyon görülebilir. Kan basıncı çok yüksek sınırlara çıkabilir.
  • İnme hastalığının bazı türlerinde de ani hipertansiyon, yani kan basıncının aşırı yükselmesi görülebilir.
  • Kalp krizinin başlangıcında da vücudun aşırı tepki göstermesine bağlı olarak ani hipertansiyon görülebilir.

Ani Hipertansiyon Nasıl Olur?

Ani Hipertansiyon, Feokromasitoma dediğimiz böbrek üstü bezinin hastalığında da ani hipertansiyon görülebilir. Nöbetler şeklinde gelen bu hastalıkta kalbin aşırı çarpması, yüzde kızarma ve aşırı terleme de yüksek tansiyona eşlik eder.

Ani hipertansiyon bazı durumlarda çok önemlidir. Eğer hastada damar sertliği, beyinde baloncuk gibi hastalıklar varsa ağır bir tabloya yol açabilir. Aort yırtılmasına, görme kaybına neden olabilir. Bu gibi durumlarda acil olarak müdahale edilip, kan basıncının düşürülmesi gerekebilir.

Telefon: +90 (312) 468 68 50 - 51
Cinnah Caddesi, No: 9 /3,
Çankaya, Ankara