Cinnah Caddesi, No: 9 /3, Çankaya, Ankara +90 (312) 468 68 50 - 51

Hipertansiyon ve Alkol İlişkisi Nedir?

Hipertansiyon ve Alkol İlişkisi Nedir?

Hipertansiyon ve alkol ilişkişi birçok bilimsel çalışmada gösterilmiştir. Kan basıncındaki yükselme hemen alkol alındıktan sonra olmayabilir. Ertesi gün kendisini gösterir ve sizi hipertansiyonun kucağına atar. Alkol ile birlikte alınan yiyecekler, turşu, beyaz peynir, tuzlu kuru yemiş, patates kızartması, cips v.b mezelerin hipertansiyona önemli katkıda bulunduğu unutulmamalıdır. Hipertansiyon hastalarının alkolü bırakmaları veya çok azaltmaları sağlıkları için çok önemlidir. Aşağıda yazının daha detaylı halini okuyabilirsiniz.

Alkol, ilk çağlardan beri tüketilen ve daha çok keyif verici olarak kullanılan bir maddedir. Alkol maddesi de aynı tuz gibi, sanayide ve ilaç sektöründe çok kullanılmaktadır. Bizim bu bölümde tartışacağımız konu keyif verici olarak kullanılan alkoldür.

Şimdi akşamcılar diyecekler, “Be kardeşim birçok yerde de alkolün kalbe faydalı olduğuna dair haberler alıyoruz. Şimdi buna ne diyeceksiniz?” Ben hemen itiraz edeceğim. “Dur be kardeşim, yazımızın başında, alkol direkt olarak zararlıdır dedim mi? Şimdi kalp ile ilgili etkisini konumuzla ilgili olmamasına karşın, birkaç cümle ile açıklamaya çalışacağım.”

Atalarımızın bir lafı vardır. Her şeyin fazlası zarar diye. İşte bunu unutmazsanız, az miktarda alınan günlük alkolün, kalp krizini azalttığına dair araştırmalar mevcuttur. Ama yine tekrar ediyorum, az miktarda alınması lazım. Bu ne kadardır? Haftada iki veya üç gün de bir, bilemediniz iki kadeh alınan alkolün faydalı olduğu söylenebilir.

Ama şimdi bana bir hekim olarak, kalp hastalığından korunmak için, alkol alın dedirttiremezsiniz. Bu tavsiyede hiçbir hekimin bulunmaması gereklidir. Nedenine gelince; birincisi, şunu unutmayınız, günlük alınan az miktarda alkol bile zamanla alışkanlık yaratarak, kişide daha çok alma eğilimi yaptığını birçok bilimsel çalışma göstermektedir. Bu takdirde alkol, ilaç değil, zehir olmaktadır. İkincisi, yol açtığı ve ölüme kadar götüren siroz hastalığının, düşük alkol miktarlarında bile gelişeceği unutulmamalıdır.

Ayrıca kişiliğinde alkolik olma eğiliminde olan kişilerin, bir süre sonra bir kadehle başlayıp, daha sonra alkolizmin pençesine düşerek aile ve toplum için nasıl bir sosyal yara olduğunu gösteren çok sayıda örnek çevremizde mevcuttur. Üstelik alkolik kişilerde hipertansiyon çok görülür ve tedaviye dirençlidir.

Şimdi bir cümle ile alkolün faydasını kapatmak istiyorum; “Kardeşim, bizde seni kalp hastalığından kurtarmak ve korumak için birçok zararsız tedavi yöntemi ve ilaç var, niye onları tercih etmiyorsun da, alkolden medet umuyorsun?”

Şimdi hipertansiyonla alkol ilişkisine bakalım. Bazı hastalarım söylerler, “Doktor Bey, ben akşam bir kadeh alınca kendimi çok iyi hissediyorum, tansiyonumu ölçüyorum, düşük çıkıyor. Sen de gelmişsin bana alkolü bırak diyorsun.” Şimdi okuyucu olarak sizlerde bu cümleyi okurken kafanızla doğrulama işareti yapıyorsunuzdur. İçinizden, aynen bana da öyle oluyor, diyorsunuzdur. Ben size ne söyledim, bir kadehte kalırsanız, tamam, ama bir kadehte kalan kaç kişi var? Hemen peş peşe kadehler yuvarlanmaya başlar. İşte burada şunu söylemek istiyorum, iki kadeh ve sonrası kesinlikle kan basıncını yükseltir, bunu unutmayınız. Birçok bilimsel çalışmada alkol ile yüksek tansiyon arasındaki ilişki gösterilmiştir. Kan basıncındaki yükselme hemen alkol alındıktan sonra olmayabilir. Ertesi gün kendisini gösterir ve sizi hipertansiyonun kucağına atar.

Alkol alındıktan sonra ne olmaktadır?

Hemen kısa bir süre sonra damarlarda genişleme gözlenir ve kan basıncında hafif bir düşme oluşabilir. Hastayı aldatan işte bu durumdur. Alınan miktarın artışına paralel olarak, bir süre sonra kan basıncında yükselme eğilimi başlar.

Alkolün kan basıncını nasıl yükselttiğine ilişkin birçok teori ileri sürülmüştür. En önemli etkisi, damarlarda büzülmeye neden olan sempatik sinir sisteminin etkisini artırmasıdır. Ayrıca hipertansiyonda rol oynayan renin-anjiyotensin hormon sisteminin etkisini artırarak, kan basıncını yükselttiği söylenmektedir. Bazı araştırmacılar, alkolün, böbrek üstü bezinden kortizolun fazla salgılanmasına neden olarak hipertansiyona neden olduğunu ileri sürmektedirler. Alkolün damar kas hücrelerine kalsiyumun girmesine neden olarak, damarların büzülmesini kolaylaştırdığına dair görüşlerde mevcuttur.

Yapılan bazı çalışmalar, alkolün, kan basıncını düşüren ilaçların etkisini azaltarak tedaviye direnç oluşturduğunu göstermiştir.

Alkol konusunda söyleyeceğim son söz, alkol ile birlikte alınan yiyecekler, turşu, beyaz peynir, tuzlu kuru yemiş, patates kızartması, cips v.b mezelerin hipertansiyona önemli katkıda bulunduğu unutulmamalıdır. Hipertansiyon hastalarının alkolü bırakmaları veya çok azaltmaları sağlıkları için çok önemlidir.

 

 

Hipertansiyon Daha Fazla Sık Sorulan Sorular

Telefon: +90 (312) 468 68 50 - 51

Cinnah Caddesi, No: 9 /3,
Çankaya, Ankara