Hipertansiyona Ne İyi Gelir?
  • 208
  • 0

Yaşamı tehdit eden en önemli hastalıklardan birisi olan yüksek tansiyon, vücutta yaptığı tahribatlar bakımından önemlidir ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Hipertansiyona ne iyi gelir?, Faydalı olan birçok durum mevcuttur. Bunların en başında yaşam standardında değişiklik yapılması gelmektedir. Şimdi bu durumları maddeler halinde sayalım:

Hipertansiyona İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

Kilo kontrolü: Kilo artışı, herkesin başına bela bir konudur. Bu konuda birçok laf söylenebilir, kitaplar dolusu yazı yazılabilir. Kilo vermek, her bakımdan faydalıdır. Örneğin, 100 kg’ın üzerinde ağırlığı olan bir kişi, kilosunun % 10’nu verdiği zaman sağlayacağı yararları aşağıda yazıyorum,

Hipertansiyona Ne İyi Gelir?
Hipertansiyona Ne İyi Gelir?
  • Büyük ve küçük tansiyonda anlamlı bir düşüş sağlanır,
  • Toplam kolesterol oranında % 10 kadar bir düşme gerçekleşir,
  • Şeker hastalığının gelişme riskinde % 50’den fazla bir azalma gerçekleşir,
  • Şeker hastalığı var ise, buna bağlı gelişebilecek harabiyetlerde % 30-50 arasında bir düşme sağlanır,
  • Her hangi bir nedenle gelişebilecek ölüm riskinde % 20 oranında azalma gerçekleşir.

Az tuzlu yemek: Toplumda tuz alımının azaltılması için yapılan mücadele, yüksek tansiyon görülme oranını azaltması yanında, tuzun neden olduğu birçok hastalığın görülme sıklığını da azaltacaktır.

Potasyumdan zengin yemek: Yapılan birçok çalışma, potasyumdan zengin beslenmenin kan basıncını düşürdüğünü göstermiştir. Potasyum, tuza yani sodyuma ters etki yaparak, kan basıncını düşürmektedir. Potasyum en çok sebze, meyve ve çerez gibi yiyeceklerde bulunmaktadır. Biz hekimler, tansiyon tedavisinde sebze ve meyve ağırlıklı beslenmenin önemine her zaman vurgu yaparız.

Alkol alımını azaltmak: Düzenli ve fazla miktarda alkol alımı ile yüksek tansiyon arasında yakın bir ilişki mevcuttur. Özellikle 50 yaş sonrasında alkolün yüksek tansiyon üzerine olan olumsuz etkisi daha da belirginleşir. Ayrıca fazla alkol alımı ilaçların etkisini azaltarak tansiyonun kontrolünü güçleştirir.

Düzenli egzersiz: Düzenli egzersiz, yüksek tansiyonun kontrolünde çok fayda sağlar. Düzenli egzersiz yapılması, kan basıncını 8-10 mmHg’ya yakın oranda düşürebilir.

Sigara içiminin bırakılması: Sigaranın kalp ve damar hastalıklarındaki olumsuz rolü, birçok çalışma ile ispatlanmıştır. Önemli bir risk faktörüdür. Yüksek tansiyon ile sigara birlikte olduğu zaman, hastanın kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riski çok artmaktadır. Aynı zamanda sıgaranın tansiyon üzerine de olumsuz etkileri vardır. Sigaranın içerisindeki nikotin maddesi kan damarlarını büzer, kalbin atım gücünü ve hızını artırarak, tansiyonu yükseltir. Nikotin beyin yoluyla böbrek üstü bezlerinden ve sinir uçlarından adrenalin hormonun salgılanmasına neden olur. Adrenalin, kan basıncını yükselten en önemli hormondur. Ayrıca sigaradaki maddeler, damar sertliğine zemin hazırlayarak, damarların elastikiyetini bozarlar. Bu maddeler, böbreklerden su ve tuz tutuluma neden olarak, kan basıncının yükselmesine neden olduklarına dair çalışmalar mevcuttur.

Özetle söylenmesi gereken son cümle, sigara yüksek tansiyonda içilmemesi gereken zararlı bir alışkanlıktır.

Çay ve kahve içiminin azaltılması: Düzenli olarak gün içerisinde çay ve kahve içenlerin kan basınçları, içmeyenlere göre hafif yüksek olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. Kan basıncı yükselmesinde birinci dereceden rol oynayan madde kafeindir. Bazı yazarlar ise düzenli kafein alanlarda, bir süre sonra vücutlarının kahvenin etkisine alıştığını, yani kafeinin etkisine karşı tolerans geliştiğini söylemekte ve bu nedenle kafeinin yüksek tansiyon gelişmesinde etkisi olmadığını belirtmektedirler. Ama yapılan birçok çalışma, kafeinin kan damarlarında büzülmeye neden olduğunu göstermiştir. Bu nedenle biz doktorlar, yüksek tansiyon hastalarının aşırı miktarda çay ve kahve içmelerini pek istemeyiz. Yalnız, çay ve kahvenin rolünü abartarak, insanları strese sokup, tamamen kesmek doğru değildir. Bu nedenle tahribat yapmamış yüksek tansiyon hastalarında çay ve kahve içiminin sınırlanması doğru olabilir. Miktarı ne kadar olmalıdır? Bu konuda kesin bir öneri olmamasına karşın, deneyimlerime göre hipertansiyon hastaları için, bir günde en fazla iki fincan kahve, 6-7 bardak çayı geçmemek en doğrusudur

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *