Yüksek Tansiyonun Belirtileri
  • 353
  • 0

Yüksek Tansiyonun Belirtileri

Yüksek tansiyonun çoğu zaman belirtisi yoktur, tesadüfen saptanır. Belirtilerin çoğu ise sadece yüksek tansiyona özgü değildir, birçok hastalıkta, hatta hastalık olmadan da görülebilir.

Geçmişte araştırmalar yapmak ve yüksek tansiyonun önemini anlatmak için alışveriş merkezlerinde tansiyon ölçümü yaptırmıştım. Kişi ailesiyle alışverişe gelmiş, gayet mutlu bir gün geçiriyor; tansiyon ölçülen standı görünce meraklanır, kontrol olsun diye tansiyonunu ölçtürür.

Yüksek Tansiyonun Belirtileri
Yüksek Tansiyonun Belirtileri

Cihazın ölçtüğü tansiyon 200/120 mmHg, yani çok yüksek seviyelerde. Şaşkınlıkla ekrandaki rakamlara bakar, dudaklarından, “ Ama bende hiçbir belirti yok ki! Nasıl olur da tansiyonum bu kadar yüksek olabilir?” sözcükleri dökülür. Kronikleşmiş bir hipertansiyonu olmasına karşın, bu kişi de hiçbir belirti vermemiştir. Tesadüfen standa gelip tansiyonunu ölçtürmezse, hiç farkında olmayacak, belki de ağır bir tahribatla hastaneye başvuracaktır.

Yüksek tansiyonda sık görülen belirtileri saymak istiyorum:

  • Baş ağrısı,
  • Nefes darlığı,
  • Çarpıntı,
  • Burun kanamaları,
  • Gözün beyaz kısmındaki kanamalar,
  • Baş dönmesi,
  • Kulak çınlaması,
  • Gece sık idrara çıkma,

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?

Yukarıda bahsettiğimiz belirtileri gösteren kişilerin tansiyonlarını ölçtürmelerinde yarar vardır. Yine de her sağlıklı olduğunu düşünen insan şikâyeti olmasa bile yılda bir defa tansiyonunu ölçtürmesi gerekmektedir.

Yüksek tansiyonun tanısı kolay konulur. Bir tansiyon aleti ve ölçmesini bilen bir kişi yeterlidir. Eğer kişide yüksek tansiyon belirlenirse, şiddetine, günlük değişimine ve eşlik eden risk faktörlerine göre bir tedavi planlaması yapılır. Tedavide unutulmaması gereken önemli noktalardan birisi yaşam şeklinde değişiklik yapmaktır. Özellikle hafif hipertansiyonda alınan bazı tedbirlerle yüksek tansiyon kontrol altına alınabilir. Bunlar arasında en önemlisi kilodur. Beslenmeye çok dikkat edilmeli, fazla kiloları vermek için gayret gösterilmelidir. Ayrıca az tuzlu diyet, alkolün bırakılması, düzenli egzersiz yapılması, kahve ve çayın azaltılması, sigaradan uzak durulması ve sebze ve meyve ağırlık beslenmeye dikkat edilmesi çok önemlidir. Bu tedbirlere karşın tansiyon hâlâ yüksek kalıyorsa ilaç tedavisi gerekebilir. Bunun için de hastalara iyi gelecek, yan etkileri olmayan veya çok az olan ilaçlar vardır. Hastanın doktoru uygun ilaçları vererek tansiyonu düşürebilir. Yine de ilaç kullanan hastaların yaşam şeklinde yaptıkları değişikliklere uyum göstermeleri çok önemlidir.

 

 

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *