Yüksek Tansiyona Dikkat
 • 259
 • 0

Yüksek Tansiyona Dikkat Etmeliyiz

Yüksek tansiyon yaptığı tahribatlar itibariyle hem kişi sağlığını hem de toplum sağlığını etkileyen hastalıkların başında gelmektedir. Bu nedenle sinsi bir hastalık olan yüksek tansiyona dikkat edilmelidir.

“Büyük tansiyonu 120/139 mmHg, küçük tansiyonu ise 80/89 mmHg arasında ulunan hastalar yüksek tansiyon için aday konumundadır. Tansiyonunuzun bu değerlerde olmasının sebepleri araştırılmalıdır.”

Sağlıklı beslenme, kilo verme, egzersiz, sigaranın bırakılması gibi uygulamalarla kişilerin yaşam şeklini değiştirmeleri gerekmektedir. Yüksek tansiyonda çeşitli risk artırıcı faktörler bulunmaktadır. Bu faktörlere nedeniyle kalbinizin ve bedeninizin risk altında olduğunu, atardamarlar içinde var olan basıncın normal sınırların üzerine çıktığı zaman damar duvarına zarar vereceği unutulmamalıdır. Bu durumun bir belirti vermemesi ve sessiz bir şekilde ilerlemesi vücutta tahribatlara yol açar.

Yüksek Tansiyona Dikkat
Yüksek Tansiyona Dikkat

Yüksek Tansiyonda Risk Faktörleri

 

 1. Yaş: Hipertansiyon rahatsızlığın görülme yaşı her geçen gün düşmektedir. Özellikle dünya genelinde 13- 14 yaş arasındaki çocuklarda dahi bu tür rahatsızlıklarınvarlığı saptanmaktadır. Aşırı kilo, stresli yaşam ve alkol kullanımı da durumu tetiklemektedir.
 2. Cinsiyet: Erkeklerde hipertansiyon daha sık görülmektedir.
 3. Kalıtım: Ailede tansiyon öyküsü olan hastalarda yüksek tansiyona daha sık rastlanmaktadır.
 4. Aşırı kilo: Hasta en kısa sürede kilo vermelidir.
 5. Şeker hastalığı: Diyabetli hastalarda yüksek tansiyona daha sık rastlanır.
 6. Aşırı tuz alımı: Hipertansiyonun görülme sıklığını artıran faktörlerin başında gelmektedir.
 7. Hareketsiz yaşam tarzı: Düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır.
 8. Alkol ve sigara tüketimi: Bu tür alışkanlıkları olanlarda yüksek tansiyon görülme riski fazladır.
 9. Stresli yaşam: Tansiyon riskini artırır.

 

Yüksek Tansiyondan Kurtulmak İçin Alınabilecek Olan Önlemler

 

Sebze, tam tahıllı yiyecekler ve meyve bolca tüketilmelidir. Tuz, trans ve doymuş yağların tüketiminden kaçınılmalıdır. Kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olacak potasyum içerikli gıdalar tüketilmelidir. Hamur işleri, işlenmiş gıdalar, kızartma gibi yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

İncir, portakal, fasulye, patates, domates, kayısı gibi yiyecekler tercih edilmelidir. Alkol ve sigara tüketimi bırakılmalı, kişiler düzenli egzersiz yapmalıdır. Yüksek tansiyon görülmesi durumunda bu rahatsızlığın kronik olabileceği unutulmamalıdır. Önerilen ilaçların düzenli alınması, kan basıncının dengede tutulmasında önemlidir. Bu tür önlemler sadece yüksek tansiyonunuzun dengelenmesine yardımcı olmamakta ve aynı zamanda sağlıklı bir ömrün de anahtarı olmaktadır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *