Şişmanlıkta Pratin Bilgiler
 • 240
 • 0

Şişmanlık Tedavisinde Pratik Bilgiler Nelerdir?

Fazla kiloyla mücadele etmek için motivasyon çok önemlidir. Şişmanlık tedavisinde yapılacak bazı pratik uygulamalarla başarı şansı yükselmektedir. Bunları maddeler halinde yazıyorum.

 • Öncelikle kilo için gerçekçi hedef koymak çok önemlidir. Kilo verirken amaç ne olmalıdır? Şunu unutmayınız, bir kg bile zayıflasanız, faydalıdır. Amaç ideal kiloya ulaşmak olmasına karşın, her zaman mümkün olamamaktadır. İdeal kiloya ne kadar ulaşılırsa, o kadar iyidir diyoruz. Özellikle kalça çevresindeki yağların aşırı toplanması ile giden armut tipi kilo artışı olan kimselerin kilo vermesi daha zor olmaktadır. , çok kilo veremezler. Ben bu hastalara şu tavsiyede bulunuyorum: Kilo ile barışık ol, tedbirlerini al, kilonu daha fazla artırma, gerisini düşünme.
 • Öncelikle niye çok yemek yenildiğinin anlaşılması gerekmektedir. Bu soruya birçok yanıt verilebilir. Bunları sıralayalım: Açlığı bastırmak için, yemek yemeyi sevdiğiniz için, stresinizi azaltmak için, böyle yemeye alıştığınız için v.b. Öncelikle şunu hatırlatmak istiyorum, açlığı hisseden beyindir, mide değil. Beynin enerji kaynağı şekerdir, eğer aç kalınırsa kanda şeker azalır, beyin açlık hisseder ve sizi yemek için uyarır. Bu uyarıdan sonra mide ve bağırsak sisteminiz harekete geçerek, açlığı size daha çok hissettirir. Ama siz az bir miktar yerseniz, beyin enerjisini alır, açlık hissiniz geçer.  Bu nedenle uzun süre aç kalmak doğru değildir, diyet tedavisi yapılırken bu konu dikkate alınmalıdır.
 • Zayıflamak için hedef belirlenirken sadece kilo azaltılması değil, davranış değişiklikleri de göz önünde bulundurulmalı ve yapılmalıdır.
 • İstenen hedefe ulaşma konusunda zorlukla karşılaşılırsa, ara hedefler konulması gerekebilir,

Diyete Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 

 • İlk önce yedi günlük bir diyet günlüğü tutulmasında yarar vardır. Bu günlüğe yenilen yiyecekleri yazılması, gerekirse tartılması veya kabaca miktarlarının yazılması çok önemlidir. Diyet günlüğüne davranış değişiklikleri, beslenmenin oluştuğu çevresel koşullar ve fiziksel aktivitede yazılırsa çok daha iyi olabilir. Diyet günlüğü gelecekteki tedavinin planlanması için gereklidir.
 • Yapılan diyet tedavisinde aşırı enerji kısıtlaması yapılmamalıdır, hastada yorgunluk ve halsizliğe neden olabilir,
 • Hastanın mevcut diyeti daha az kalori içeren şekle dönüştürülmelidir,
 • Şişman kişiler, şişman olmayanlarla aynı yemeği yemeli, ancak daha az tüketmelidir,
 • Düşük yağ içeren gıdalar, daha az kalori içeriyor anlamına gelmez. Eğerşeker içeriği fazlaysa, enerji miktarı ve dolayısıyla kalorisi de fazladır,
 • Kilonun verilme süresi ne olmalıdır? Süre biçmek doğru değildir. Eğer belirlediğin sürede kilo veremezsen, hayal kırıklığına uğrarsın, moralin bozulur, bu sefer diyeti bırakırsın. Bu nedenle yavaş kilo ver. Örneğin ayda iki üç kilogram verilmesi yeterli olabilir,
 • Biz hekimler, ağır diyete karşıyızdır. Bu tür diyetlere, “tay tay” diyeti adı verilir. Tay tay diyeti sonunda hızlı zayıflama olur ama aynı hızla da geri alınır. Yavaş kilo vermek insanı disipline sokar. Bu sayede mevcut kiloyu muhafaza etmek daha kolaylaşır.
 • Birçok diyet programı var, hangisini kullanayım? Evet, haklısınız, interneti açın, kitapçılara gidin, tavsiye edilen yüzlerce diyet bulabilirsiniz. Ama şunu unutmayınız, herkesin diyeti kişiye özeldir ve bir diyet uzmanı tarafından ayarlanması gereklidir.

Diyet Uzmanına Gitme Olanağı Yoksa Ne Yapılmalıdır?

 

 • En önemli nokta, daha az yağ ve şeker tüketmektir. Ayrıca şunu unutmayınız, mutlaka üç öğün yemelisiniz. Aksi takdirde bir sonraki öğünde çok yemek zorunda kalırsınız. Bu durum tüm programınızı alt üst eder.
 • Yemek aralarında abur cubur yemeyi bırakmanız çok önemlidir.
 • Şimdi diyeceksiniz, kardeşim üç öğün yesem de yetmiyor. İşime konsantre olamıyorum. Kafamın daha iyi çalışması için, aralarda bir kaç şey atıştırmam lazım! Tamam, itiraz etmiyorum, üç öğün yeme, altı öğün ye, ama az ye! Üç öğün yemeği altı öğüne dağıt. Örneğin salata veya meyveyi ara öğünlerde ye. Kalorisi yüksek, şekerli ara öğünler yeme.
 • Şimdi diyeceksiniz, iştahım çok fazla, kendimi tutamıyorum, Ne yapmam lazım? İştahını kapasın diye yemeğe önce salatayla başla, biraz bekle, daha sonra ana yemeğe geç. Yemeklere bir bardak su ile başla, biraz iştahını kapatır. Hadi olmadı, biraz ekmek kabuğu ye, üzerine su iç. Tokluk hissi verdiği için, daha az yemek durumunda kalırsın. Ama moralini bozma, zamanla yeni duruma adapte olacaksın zaten. Ha, bir de unutmayınız, iştahı artıracak kokulu ve albenisi yüksek yemeklerden lütfen kaçınınız.
 • Önemli bir uyarıda daha bulunmak istiyorum; yiyeceklerin içerdiği besinlerin kalori miktarlarını öğrenmenizde büyük yarar vardır. Böylece günlük almanız gereken kaloriye uygun besinleri almanız kolaylaşır. Özellikle hazır besin kullanıyorsanız, üzerinde yazan kalori miktarını öğrenerek öğünlerinizi belirleyiniz.
 • Markete alışverişe giderseniz, mümkün olduğu kadar yiyecek reyonlarından uzak durunuz. Tüketeceğiniz kadar alış veriş yapınız. Aç gözlü davranıp, buzdolabınızı ağzına kadar doldurmayınız
 • Her gün tartılmak gerekir mi? Aman ha, sakın her gün tartılmayınız, moraliniz bozulur. Haftada bir veya 15 günde bir tartılmanız en iyisidir. Hele bir de istediğiniz kadar vermişseniz, keyfiniz gıcır olur, moraliniz düzelir, programa daha sıkı sarılırsınız. Bakın bir hatırlatmada daha bulunayım; genellikle aynı tartıyı kullanınız. Tartınız banyoda olmasın, rutubet zamanla tartıyı bozabilir ve hatalı sonuçlar alabilirsiniz.

 

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *