Cinnah Caddesi, No: 9 /3, Çankaya, Ankara +90 (312) 468 68 50 - 51

Hipertansiyon Nasıl Dengelenir?

Hipertansiyon Nasıl Dengelenir?

Hipertansiyon toplumda en yaygın görülen ve sonuçları itibariyle kişi ve toplum sağlığını etkileyen en önemli hastalıkların başında gelir.

Hipertansiyonun şiddeti kişiden kişiye değişir. Yaptığı tahribatın derecesi de süresine, şiddetine, yaşa ve eşlik eden risk faktörlerine göre farklılıklar gösterir. Hipertansiyon sinsi bir hastalıktır, tahribatlarının önemli bir kısmı belirti vermeden gerçekleşir. Bu nedenle hipertansiyonlu hastada kan basıncının normale getirilmesi çok önemlidir.
Hipertansiyon dengelenmesi için bazı tedbirler almak gerekir. Komplikasyonlu ve çok yükselmiş hipertansiyona acil müdahale edilerek düşürülmesi çok önemlidir. Böylece kişinin hayatını tehdit etmeden dengelenmesi sağlanmış olur. Komplikasyon oluşturmamış hipertansiyonunda normale getirilmesi lazımdır. Ama bunun için acil müdahaleye gerek yoktur, ağızdan alınan ilaçlarla hipertansiyon dengelenebilir. Bunun yanında kan basıncının normal sınırlarda tutulması için ilaç dışı tedbirlere uymak da önemlidir. Kiloyu azaltmak, az tuzlu yemek, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek, alkolü bırakmak ve düzenli egzersiz yapmak bu tedbirler arasında sayılabilir.

 

Hipertansiyon Daha Fazla Sık Sorulan Sorular

Telefon: +90 (312) 468 68 50 - 51

Cinnah Caddesi, No: 9 /3,
Çankaya, Ankara