Cinnah Caddesi, No: 9 /3, Çankaya, Ankara +90 (312) 468 68 50 - 51

Hipertansiyon Genetik mi?

hipertansiyon genetik midir?

Hipertansiyonun ortaya çıkmasını sağlayan faktörler, kişiyle ilgili olduğu gibi, çevreyle de ilişkilidir. Hipertansiyon gibi birçok kronik hastalığın görülmesinde kişiye ilişkin faktörlerin başında genetik eğilim gelir.

Hipertansiyonun Nedenleri Nelerdir?

Bilindiği gibi hipertansiyon nedenlerine göre ikiye ayrılır: Birincisi nedeni belli olmayan hipertansiyon‘dur. Buna primer hipertansiyon veya esansiyel hipertansiyonda denilmektedir. Diğeri ise nedeni belli hipertansiyondur. Buna da doktorlar sekonder hipertansiyon adını verirler. İşte nedeni belli olmayan hipertansiyonda genetik faktörlerin büyük önemi mevcuttur. Bununla beraber yüksek tansiyon oluşmasında birçok risk faktörünün rol oynadığı unutulmamalıdır. Ebeveynlerinde kan basıncı yüksek olan, yani genetik eğilimi olan kişilerde mutlaka hipertansiyon çıkacak diye bir durum mevcut değildir.

Hipertansiyondaki genetik mekanizmalar çok karmaşıktır. Üzerinde fazla miktarda araştırma yapılmasına karşın, henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Anne ve babasında hipertansiyon olan kişilerde yüksek tansiyon görülme ihtimalinin fazla olduğu unutulmadan önlem alınmasının önemli olduğu her zaman göz önünde tutulmalıdır.

Bu konuda insanın aklına gelenlerden birisi, acaba ebeveynlerden hangisi yüksek tansiyonun görülmesine daha çok katkıda bulunmaktadır sorusudur. Yapılan araştırmalar hipertansiyon gelişmesinde babaların katkısının annelerden daha yüksek olduğunu göstermektedir. Dayı, teyze, büyükanne, büyükbaba gibi ikinci dereceden akrabalarda görülen yüksek tansiyonun katkısı önemli değildir. Eğer anne ve babada yüksek tansiyon erken yaşlarda görülmüşse, çocuklarda hipertansiyon görülme ihtimali daha da artabilir.

Şimdi aklınıza yine bir soru gelecektir. Eğer bir kişinin anne ve babasında yüksek tansiyon varsa, artık bu kişinin kaderinde yüksek tansiyon olmak kaçınılmazdır. Bu kişi istediği gibi yesin, içsin, nasıl olsa tansiyon oluşacak, ne lüzumu var tedbir almaya?

İşte mesele öyle değildir. Bu yazının başında hipertansiyonda birçok faktörün rol oynadığını söylemiştik. Kalıtımın yanında çevresel faktörler önem kazanmaktadır. Yüksek tansiyonun ne zaman görüleceğinde çevresel faktörler büyük rol oynamaktadır. Eğer siz yiyip, içer, çok tuz ve alkol tüketir, kilo alırsanız, yüksek tansiyon sizin gibi kişilerde erken çıkar. Ama bunlardan uzak durup, yaşam standardınızı ona göre düzenlerseniz, hipertansiyon geç çıkar ve hasar verme olasılığı azalır. Demek ki anne ve babanızda yüksek tansiyon var diye umutsuzluğa kapılmaya gerek yoktur. Hipertansiyon görülmesini geciktirmek ve kısmen önlemek, sizin elinizdedir

 

Hipertansiyon Daha Fazla Sık Sorulan Sorular

Telefon: +90 (312) 468 68 50 - 51

Cinnah Caddesi, No: 9 /3,
Çankaya, Ankara