• 2
  • 0

Hipertansiyon toplumda en yaygın görülen hastalıkların başında gelmektedir. Peki hipertansiyon ne demektir? Bilindiği gibi kan vücutta kan damarları dediğimiz borular sistemi aracılığıyla dağıtılır. Kan damarları içindeki kanın dolaşması için belli bir basınç gereklidir. İşte buna kan basıncı denir. Bu basıncın normal değerlerin üzerine çıkmasına ise hipertansiyon, yani yüksek tansiyon denir.

Dünyada hipertansiyon uzmanları belli aralıklarla toplanarak kan basıncının normal değerlerini belirlerler. Tabii bu ülkeden ülkeye, bölgeden bölgeye küçük değişiklikler gösterir. Dünyada genel olarak kabul edilen iki yaklaşım vardır. Şimdi bu yaklaşımlara göre hipertansiyon kaç olur, onu anlatalım.

Avrupa Yaklaşımı: 2018 yılında yayınlanan yönergeye göre, hipertansiyon demek için 140/90 mmHg yani, 14/9 değeri sınır kabul edilmiştir. Bu değerin üstüne hipertansiyon var denilmektedir.  Yalnız 135/85-140/90 arası da yüksek normal kabul edilerek dikkatli olunması önerilmektedir. Tansiyonun şiddetine göre de hipertansiyon sınıflandırılmaktadır.

Amerika Yaklaşımı: 2017 yılında yayınlanan yönergeye göre hipertansiyon kaç olur, belirlenmiştir. Bu yaklaşıma göre hangi yaşta olursa olsun, 130/80 mmHg, yani 13/8’in üzeri hipertansiyon olarak kabul edilmektedir.

“Hipertansiyon kaç olur sorusuna yanıt ararken, küçük farklılıklar olmasına karşın, bu değerlere göre karar vermek gerekmektedir. Her iki yaklaşımda hipertansiyonun tanısının konulmasında önemlidir.”

Kullanılan Cihazlara Göre Hipertansiyon Tanısı Farklı Olabilir mi?

Bu soruyu şu şekilde yanıtlayalım: Hipertansiyon tanısında belirlenen değerler hem cihazlara hem de ölçülen yere göre değişir. Yukarıda bahsettiğim Avrupa ve Amerika yaklaşımında da farklılıklar vardır. Avrupa yaklaşımında hastane ve ofiste doktor veya hemşirenin ölçtüğü zaman, 140/90 mmHg’nın üzerine hipertansiyon denilmektedir. Evde hasta kendi kendine tansiyonunu ölçtüğü zaman sınır değer135/85 mmHg olarak kabul edilmiştir. Bunun en önemli nedeni hastane ve klinik ortamının oluşturduğu heyecan ve strestir.

Amerika yaklaşımında böyle bir ayırım yapılmamıştır. Hastanede veya evde olsun sınır 130/80 mmHg olarak kabul edilmiştir.

Burada son zamanlarda fazlasıyla kullanılan 24 saat boyunca tansiyon ölçen cihazlardan bahsetmek istiyorum. ABPM olarak adlandırılan bu cihazların hipertansiyon tanısının konulmasında ve tedavisinin takibinde çok önemli yeri vardır. Beyaz önlük hipertansiyonu, gizli hipertansiyon tanısının konulmasında, ayrıca dirençli hipertansiyonda oldukça faydalı bilgiler verir. 24 saatlik kan basıncı ölçümünde Avrupa yaklaşımında hipertansiyon, ortalama değer 130/80 mmHg’nın, Amerika yaklaşımında ise 125/75 mmHg’nın üstü olarak kabul edilmektedir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *