Hipertansiyon Hastaları Ne Yemeli
  • 254
  • 0

Hipertansiyon Hastaları Ne Yemelidir?

Hipertansiyonda ne yemeli sorusu çok önemlidir. Tedavide en başta gelir. Yaşam şeklindeki değişiklikle, alınan gıdalarda yapılacak düzenlemelerle hafif hipertansiyon grubundaki birçok hastanın kan basıncı kontrol altına alınabilir.

Yüksek tansiyon da ne yemeli sorusuna verilecek cevabın başında kilo ile mücadele gelmektedir. Kilo vermek, her bakımdan faydalıdır. Örneğin, 100 kilogramın üzerinde ağırlığı olan bir kişi, kilosunun % 10’nu verdiği zaman sağlayacağı yararları aşağıda yazıyorum,

  • Büyük ve küçük tansiyonda anlamlı bir düşüş sağlanır,
  • Toplam kolesterol oranında % 10 kadar bir düşme gerçekleşir,
  • Şeker hastalığının gelişme riskinde % 50’den fazla bir azalma gerçekleşir,
  • Şeker hastalığı varsa, buna bağlı gelişebilecek harabiyetlerde % 30-50 arasında bir düşme sağlanır,
  • Her hangi bir nedenle gelişebilecek ölüm riskinde % 20 oranında azalma gerçekleşir.

“Yağ, şeker ve hamur işini fazla tüketmek, kilo artışına neden olarak hipertansiyonda olumsuz gelişmelere yol açabilir. Ayrıca alkol alımı, fazla tuzlu yemek, hipertansiyonun kontrolünü güçleştirir.”

 

Kilo kontrolü yanında hipertansiyonda tuz tüketimini azaltmakta önemlidir. Hipertansiyonda ne yemeli sorusuna cevap ararken, hazır gıdalardaki tuz miktarının önemli olduğunu unutmayınız. Günlük hayatta tükettiğimiz birçok yemek, aynı zamanda gizli tuz kaynaklarıdır. Bu gıdaları iyi tanıyınız. Ketçap, baharat, kabartma tozları, salça ve soslar, kurutulmuş meyveler, çikolata, baklava, kadayıf, soda, hardal gibi besinlerde tuzun fazla olduğunu biliyor muydunuz?

Hipertansiyon Hastaları Ne Yemeli?
Hipertansiyon Hastaları Ne Yemeli?

Hipertansiyonda potasyumdan zengin yemekleri tüketmek kan basıncının kontrolüne fayda sağlar. Potasyum, tuza yani sodyuma ters etki yaparak, kan basıncını düşürmektedir. Potasyum en çok sebze, meyve ve çerez gibi yiyeceklerde bulunmaktadır. Biz hekimler, tansiyon tedavisinde sebze ve meyve ağırlıklı beslenmenin önemine her zaman vurgu yaparız.

Potasyumun zararlı olduğu durumlar var mıdır?

Evet vardır ve bu konuya çok dikkat edilmelidir. İdrar ile potasyum atılımının azaldığı bazı hastalıklarda, potasyumdan zengin beslenmek ve potasyum hapları almak sakıncalıdır. Kan potasyumu yükselerek, istenilmeyen durumlara yol açabilir. Potasyum alınmasının sakıncalı olduğu başlıca hastalıklar, üre yüksekliğiyle giden böbrek hastalıkları, diyalize neden olan hastalıklardır. Ayrıca bazı yüksek tansiyon ilaçları potasyumun idrarla atılımını azaltırlar. Bu ilaçlarla birlikte potasyum verilmesi kan potasyumunu yükselterek olumsuz etki yapabilir. Potasyum tutan tansiyon ilacı kullanan hastaların, belli aralıklar la kan potasyumlarını ölçtürmeleri gerekmektedir.

Hipertansiyon hastaları ne yemeli ?

sorusuna cevap verirken alkol unutulmamalıdır. Düzenli ve fazla miktarda alkol alımı ile yüksek tansiyon arasında yakın bir ilişki vardır ve hipertansiyonun kontrolünü güçleştirir. Bu nedenle hipertansiyonu olan hastalar alkolü kesmeleri veya çok azaltmaları gerekmektedir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *