Hipertansiyon Geçer Mi
  • 206
  • 0

Hipertansiyon Geçer mi?

Hipertansiyon kan basıncının normal değerlerin üstüne çıkmasına denilmektedir. Oturmuş, vücutta tahribat yapmış hipertansiyon geçmez, ilaçla veya ilaç dışı yöntemlerle kontrol altına alınabilir. Sağlıklı bir yaşam planlamasının yanı sıra, ilaç kullanımı ile de bu hastalığın tedavisinde önemli ölçüde başarı sağlanmaktadır. Bu nedenle doktorunuzla iletişimde kalmalı, hipertansiyon hastalığını hafife almamalısınız ve bu konuda mutlaka uzman görüşlerinden destek almalısınız.

Şimdi gelelim hipertansiyon geçer mi sorusuna. Bu soru hastalar tarafından çok sık sorulmaktadır. Hipertansiyonun vücutta oluşturduğu hasarları önlemek için, mutlaka tedavi etmek gerekmektedir. Aksi takdirde oluşturduğu sorunlar, hasta, hasta yakını ve toplum için yıkıcı sonuçlara yol açabilmektedir. Yapılan tüm çabalara karşın yüksek tansiyonun tedavisine direnç gösteren çok fazla sayıda hasta mevcuttur. Hele hastanın kan basıncı tesadüfen yüksek bulunmuşsa, tedaviye razı etmek daha da güçleşmektedir. Hemen bir itiraz gelir.

Şikayeti olmayan kişilerde tansiyon neden çıkar?

“Yahu benim hiçbir şikâyetim yok, nereden çıktı bu tansiyon? Bir de ilaç verecekler, düzenimi alt üst edecekler.” Bu lafı en çok erkek hastalardan duyarız. Üstelik bu hastalar teşhise inanmaz, doktor doktor gezerler. Sürekli de “Hipertansiyon geçer mi?”sorusunu sorarlar.

Hipertansiyon eğer hafif tipteyse, hastaların kan basınçları ilaç dışı yöntemlerle normal sınırlara gelebilir. Yani yaşam şeklideki değişiklik hipertansiyonun kontrolü için yeterli olur. Ama bu durum hipertansiyonun geçtiği anlamına gelmez, tekrar eski yaşam şekline döner, kilo alır, alkol, yağ ve tuz tüketimini artırırsa hipertansiyon yeniden görülebilir.

 

Yine ilaç tedavisi başlanan bazı hastalarda da zamanla kan basıncı ilacı bıraksa bile normal sınırlarda seyrettiği görülebilir. Doktorlar da ilaç tedavisine başladıktan sonraki gelişmelere bağlı olarak ilacını bıraktırdıkları hastaları olmaktadır.

 

Hipertansiyon Geçer Mi?
Hipertansiyon Geçer Mi?

 

Bu durumu biraz daha açalım: Hasta çok kiloludur, fazla tuz veya alkol almaktadır. İlaç tedavisiyle birlikte hasta yaşam alışkanlıklarında değişiklikler yapar. Kilo verir, az tuzlu yemeye başlar ve alkolü bırakır. Düzenli egzersiz yapmaya başlar. Tansiyonu normale gelir. Eğer bilinçli ve uyumlu bir hastaysa, kontrollü olarak ilacını azaltır ve keseriz.

Takiplerimiz sırasında kan basıncı normal sınırlarda gidiyorsa tekrar ilaca başlamayız. Bu tip yüksek tansiyonlu hastalar, daha çok genç ve orta yaşlı hastalar arasından çıkmaktadır. İleri yaşlarda ve tahribat yapmış hipertansiyonu olan hastalarda ilacı kesmek istenilmez. Kan basınçlarının durumuna göre, ilaç dozunu azaltarak tedaviye devam ederiz.

Yani hipertansiyon belli durumlarda kaybolabilir. Ama yukarıda anlattığım tedbirlerin alınması koşuluyla. Yine de bu kişilerin potansiyel hipertansiyon hastaları olduklarını unutmamaları gerekmektedir.

Burada son olarak vurgulamak istediğim en önemli nokta, ilaç bırakılmasının mutlaka doktor kontrolünde yapılmasıdır. Aksi takdirde istenilmeyen sonuçlar doğabilir, tansiyonda ani yükselmeler görülebilir.

 

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *